Vites Kutusu (Şanzıman) & Gearbox (Gearbox)
 Şanzıman nasıl çalışır? baskı balata yolu vasıtasıyla aldığı hareketi akslara veya şafta aktaran şanzıman, aracın hareket edebilmesi için gerekli olan “tork” değerinin iletilmesini sağlar. Ana mil, grup mili, dişli sistemleri, giriş mili ya da diğer adı ile “prizdirek”, kayıcı mil, vites çatalı ve sekromeç sistemleri olarak tanımlanan şanzıman elemanları, motorun ürettiği enerjinin aktarılarak harekete dönüştürülmesinde görev alır. Şanzıman elemanları motor tarafından üretilen momenti tekerleklere aktarılarak aracın durağan halden hareketli hale geçmesini sağlar. Şanzıman elemanlarının üstlendiği görevlerden bir diğeri de, araç sabit konumda dahi olsa motorun çalışır halde kalmasıdır Vites kutusunun içerisinde yan tapa seviyesinde dişli yağı bulunmalıdır. Yağ numarası araçların teknik özelliklerine göre farklılık arz eder; kullanma kılavuzu tavsiyesine uyulmalıdır. Araçlarda vites kutusu çıkışına irtibatlı olan kilometre teli ile kilometre göstergesine kumanda edilir. Bazı yeni model araçlarda kilometre bilgisi ABS sisteminden okunur. Belirli sürelerde vites kutusunun ön ve arka kısımlarında yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yağ kaçağı varsa araç servise götürülmelidir.

Etiketler :

   Araç Vitesten Neden Atar  Araç Vitesteyken Gitmiyor
  Şanzıman Yağ Kaçağı   Vites Değiştirirken Ses Gelmesi

Şanzımanın görevleri

  • Araç dururken motorun çalışır vaziyette kalmasını sağlamak (boş vites veya N).
  • Debriyaj yardımıyla döndürme momentini arttırarak aracın kalkışını sağlamak (1.vites).
  • Seçilen uygun vites ile yüksek hızlarda dahi ekonomik sürüşün mümkün kılınması (5.vites).
  • Motor gücünün aracı gerektiğinde geri de hareket ettirebilmesi (geri vites veya R)

   Sürüş esnasın da veya motor boşta çalışırken elinizi vites kolunda tutmayın bu durum şanzıman iç parçalarına zarar verecektir.Vites kutusunun içerisinde yan tapa seviyesinde dişli yağı bulunmalıdır. Yağ numarası araçların teknik özelliklerine göre farklılık arz eder; kullanma klavuzu tavsiyesine uyulmalıdır. Araçlarda vites kutusu çıkışına irtibatlı olan kilometre teli ile kilometre göstergesine kumanda edilir. Bazı yeni model araçlarda kilometre bilgisi ABS sisteminden okunur. Belirli sürelerde vites kutusunun ön ve arka kısımlarında yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yağ kaçağı varsa araç servise götürülmelidir.

 

Arızaları & Çözümleri

  • şanzıman yağını kontrol ettirin
  • Debriyaja tam basmadan vitese atmayın / senkromeneç arızaları
  • Üst viteslerden 4,5 alt vitese düşürmeyin 1,2
  • Sürüş esnasın da veya motor boşta çalışırken elinizi vites kolunda tutmayın

hata kodları . 000

06.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2022 Orh-T 1.3