Diferansiyel & differential
 Difransiyel her iki aks ile aynı zamanda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayan virajlarda orantılı dönmelerini sağlar. araç virajı alırken, dairesel yol izler ve bir yay hareketi çizer. dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden yani daha fazla mesafe katedeceğinden içtekilerden daha hızlı dönmelidir. Diferansiyel her iki tekerleğin arasında yer alır ve yarım bir dişli şaft ile tekerlere bağlanır. Dört tekerlekten çekişli araçlarda ise her çift teker için ayrı ayrı iki tane diferansiyelleri vardır.önden çekişli araçlarda Diferansiyel şanzıman ın içindedir şanzımanla aynı yağı kullanır.

Etiketler :

   Diferansiyel nasıl çalışır  Diferansiyel Yağları
  Kilitli Diferansiyel Nedir   Diferansiyel den ses gelmesi

 
 NOT :Diferansiyel bir tür mekanik planet dişli sistemdir

   Diferansiyelden ses gelmesi genellikle  yüksek viteslerde 80 km , 90 km den sonraki hızlarda açığa çıkar gaz verildiğinde inleme yapar ayağınızı gazdan alınca ses azalır.

 

Arızaları & Çözümleri

  • Diferansiyel ses yapıyor / yağını kontrol ettirin,rulmanları kontrol ettirin
  • Diferansiyel yağ kaçağı var / keçeleri değiştirin (ayar bozulacaktır yeniden ayar yapılmalı)
  • Araç hareket etmiyor / Diferansiyel iç arızası dişli kırılmaları

  hata kodları . 000

02.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2023 Orh-T 1.3