Fren sistemi & Brake system
 Fren sistemi aracın güvenli bir biçimde yavaşlamasını veya durmasını sağlayan en önemli aktif güvenlik sistemlerinden biridir. Günümüzün bütün modern araçlarında disk frenler kullanılır. Fren pedalına bastığınızda sistemdeki hidrolik sıvının yerini değiştirmiş olursunuz, bu değişim fren disklerine bir piston piston yardımıyla iletildiğinde araç disk üzerindeki sürtünme kuvvetinin etkisiyle yavaşlamaya başlar. Ne kadar fazla güç uygularsanız disk o kadar baskıya maruz kalır ve tekerleğin dönüş hızı yavaşlar. Disk frenler birçok arabada önde yer alır fakat günümüzde dört tekerlekte de bu tip frenler kullanılmaya başlanmıştır. Disk frenlerin asıl önemli olduğu yer ön taraftır. kampanalı fren sistemleri bazen ayar gerektirir bunun belirtisi fren pedalının olması gerektiği yerden daha aşağıda frenin tutmasıdır disk frenler bakımsızdır ayar gerektirmez.

Etiketler :
Fren Sistemi Çeşitleri Nelerdir?
fren balataları ne zaman değiştirilir
fren balatası neden ses yapar
Fren balatalarının bittiği nasıl anlaşılır

Fren balatalarının bittiği nasıl anlaşılır:

 NOT :    Fren balatalarının durumu genel de dışarıdan bakılarak anlaşılabilir .
Fren balatalarının durumu genel de dışarıdan bakılarak anlaşılabilir . bazı araçlarda kontak açık veya motor çalışırken eğer 5 numaralı uyarı ile gösterilmiştir . bazı araçlarda araç hareket halindeyken tekerlerlerin herhangi birinden cızırtı şeklinde ses geliyorsa balata bitmiş olabilir.
Hidrolik fren yağları 3 ile 5 yıl aralığında değiştirilmelidir .Eskimiş fren yağlarının fren etkisi az olur. eskimiş fren sıvılarında nem etkisi yüksek olduğu için çalışan mekanik sistemlerde paslanmalar olur ve bunun sonucunda da fren sisteminde kaçaklar meydana gelebilir .

   Aracın bakımlarında mutlaka fren sıvısının kalitesini ve fren hortumlarını kontrol edin .

 

Arızaları & Çözümleri

  • Fren tutmuyor / fen sıvısını kontrol edin max a kadar tamamlayın
  • Fren ses yapıyor /balatalar bitmiş olabilir,yapısı bozulmuş olabilir değiştirin
  • Fren kapma yapıyor / fren ayarlarını kontrol edin , fren merkezlerini kontrol edin

  hata kodları . 000

06.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2024 Orh-T 1.3