Hava filtresi   Hava filtresi & Air filter
  Motorun çalışması sırasında silindirlere alınan havayı süzüp, içerisindeki toz ve pislikleri filtreleyen parçaya hava filtresi denir. Günümüzde kağıt elemanlı hava filtreleri kullanılmaktadır. Araç performansını belirleyen önemli parçalardan biri olan hava filtresi 6 mikronluk hassaslıkta çok küçük parçacıkları bile süzebilir.
 Hava filtresinin ne kadar sürede değişeceği, yapılan kilometreye bağlıdır. Genelde araçlarda 5 bin ya da 10 bin km periyodik bakımlarında, hava filtresi değiştirilir. Araç çok tozlu yollarda kullanılıyorsa, hava filtresi daha erken de değiştirilebilir.
 

Etiketler :

   Araç hava filtresi yakıtı etkiler mi?  hava filtresi nezaman değiştirilir
  Hava filtresi ne işe yarar   Hava Filtresi Bakımının Önemi

Hava Filtresini Zamanında Değiştirin!

 NOT :Kalitesiz hava filtresini kullanmanız motorunuzun ömrünü azaltır. Motorun ideal çalışması için iyi bir hava filtresi ile motorlardaki silindirlere kaliteli hava girmesi, kaliteli yakıt kullanılması gerekir.

   Yakıt İsrafına Dikkat! Hava filtresi kirlenmiş olan bir araçta gaza ne kadar basarsanız basın motora yeteri kadar oksijen girmediği için yakıtın bir kısmı yanmadan egzoztan çıkar. Dolayısıyla yakıtınızı boşa harcamış olursunuz..

 

Arızaları & Çözümleri

  • Tıkanmış  hava filtresi fazla yakıt tüketimi performans düşüklüğüne sebep olur
  • Motora gren havayı süzmeyen filtre / toz parçacıkları motorun içine gireceği için mootru aşındırır.
  • Motor çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar, gaz tepki süresi uzar, egzoz emisyonları kötüleşir

  hata kodları . 000

06.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2024 Orh-T 1.3