Lastik Basınç İzleme Sistemi (TPMS)
  TPMS - Tire Pressure Monitoring System(Lastik Basınç İzleme Sistemi) Basınç ve Sıcaklık bilgilerini görüntü birimine aktaran ve yüksek teknoloji ürünü lastik sensörlerini kullanan gerçek zamanlı lastik izleme sistemidir. Görüntülenen bilgiler, lastik basıncını ve ısısını, düşük ve yüksek sıcaklık halinde verilen ikaz uyarılarını, ortam sıcaklığını ve saati içermektedir. İkaz özelliği, ön ve arka lastik ayarlarının bağımsız şekilde yapılmasını da mümkün kılmaktadır. Lastik basıncı iki yöntemden birini izlenir: doğrudan veya dolaylı. Doğrudan TPM'ler gerçek hava basıncı her lastiği lastik içinde monte sensörü ile içinde izler. Dolaylı TPM'ler, hız ve tek tek her tekerleğin rotasyon izleyerek lastik basınç ölçer. Önemli bir değişim hızı ve rotasyon diğerleri ile karşılaştırıldığında bir veya daha fazla tekerlekli algılandığında, sık sık underinflation bir göstergesidir. Bu bilgiler daha sonra aracın Gösterge Paneline iletilir ve sürücü uyarılır.

Etiketler :

   TPMS NEDİR?  lastik basınç sensörü
  lastik basınç sensörü neden yanar   lastik basınç sensörü sönmüyor

 

lastik basınç sensörü nasıl çalışır:

 NOT : Sürüş esnasında Lastik içerisindeki basınç ve sıcaklık bilgilerini kablosuz vericileri sayesinde LCD ekrana ulaştırırlar. Üretilen her bir sensörün ve vericinin kendine özel kodu vardır. Trafikte yan yana duran araçlarda bile karışmaları mümkün değildir. Sensör ve vericilerin içerisinde uzun ömürlü piller mevcuttur. Bu piller ve sensörlerin çok az akım çekmeleri sayesinde sensörler 5 yıl çalışabilirler, daha sonra pillerin değiştirilmeleri gerekmektedir. TPM'ler yakın zamanda tüm araçlar için standart haline gelmiştir Buna rağmen eski model bir dizi Araçlarda da vardır. 2006 araç modelleri yüzde 20'si öncesi TPM'ler ile donatılmıştır ve bu rakam 2007 model yılı yüzde 70 arttı. Aracınızın yüklü TPM'ler varsa farkında iseniz, araç Kullanıcı el kitabına bakın.

2
1

   2014 Kasım ayından itibaren trafiğe çıkan tüm yeni binek araçlar TPMS ile donatılıyor. Elektronik supaplar, lastik basınç problemlerini anında tespit ederek, sistemin sizi uyarmasını sağlıyor.TPMS Sistemi, elektronik sensör ve supap parçalarından oluşur. Elektronik supap parçaları aşınabildiğinden, düzenli olarak kontrol edilmelidir.

 

Arızaları & Çözümleri

  • lastik değişim işleminde sensörlere dikkat edilmeli
  • bilgiGirilmedi
  • bilgiGirilmedi

hata kodları . 000

06.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2024 Orh-T 1.3