Park Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?
    Sorunsuz bir şekilde park edebilmek yıllardır araba kullanan deneyimli sürücülerden tutun da otomobil kullanmaya yeni başlayanlara kadar herkes için problem olabiliyor. Hele ki her geçen gün kalabalıklaşan araç yoğunluğunda parr yeri bulmak zorlaşıyor ve dar alanlara park etmek zorunda kalıyoruz Özellikle geri geri giderek park etmeye çalışırken ya da dar bir alana aracınızı park etmeye çalışırken doğru hamleleri yapmak ve aracınızı bir yerlere çarpmadan park edebilmek. Tam da bu yüzden herkes için stres kaynağı oluşturabiliyor. Ancak çok da sorun etmenize gerek yok. Npark sensörleri bu yüzden var. Peki park sensörü tam olarak nasıl bir sistem, ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor? Bu soruların cevaplarını vererek park sensörünün avantajlarını birlikte bakalım.

Etiketler :   park sensörü nasıl çalışır  park sensörü  park sensörü arızaları nelerdir   her araca park sensörü takılırmı

 

Park sensörü nasıl çalışır?:

 Park sensörü otomobille yakın çevresindeki nesneler arasındaki mesafeyi hesaplayarak sürücüye bildiren bir donanım olarak tanımlamak mümkün. Bazı araçların arka kısmında bazı araçların da hem ön hem de arka kısımlarında bulunabiliyor. Aracınız çarpmaya yaklaşık bir metre kala sizi sesli ya da görsel yollarla uyaran bu sistem bir yere çarpma riskini biraz olsun ortadan kaldırıyor.

Park sensörü arızası nasıl anlaşılır. VİDEO

Park sensörü olmayan araçlara sonradan taktırılabilir mi?
Park sensörü pek çok  standart olarak sunuluyor. Hatta son model birçok araç, park sensörüne yardımcı olacak yan özelliklerle de donatılmış durumda. Örneğin, Toyota park sensörü, ultrasonik dalga teknolojisinin yanı sıra ek güvenlik önlemi olarak iç dikiz aynası kamerası ve Akıllı Park Desteği (IPA) ile de park esnasında sürücüsüne yardımcı oluyor. Park sensörü bulunmayan eski model araçlara da sonradan bu özellik monte edilebiliyor. Ancak daha sonradan bu teknoloji monte edilirken aracın yapısına uygun park sensörünü bulmak ve bunu araca doğru şekilde monte etmek oldukça önemli.

 Park sensörü, aracın çevresindeki nesnelere olan mesafesini ölçerken ön veya arka tamponlara yerleştirilen sensörlerden bilgi alıyor. Bu bu sensörlerin iki çeşidi var: Bunlardan biri ses dalgaları gönderip alarak çalışıyor; diğeri ise elektromanyetik alan oluşturarak  Ses dalgaları yayarak çalışan park sensörleri, günümüzde pek çok araçta yaygın olarak kullanılıyor. bu sensörler, aracınızdan ses dalgaları gönderiyor ve gönderilen ses dalgaları aracın etrafındaki nesnelere çarparak geri dönüyor. Sistem, nesnenin araçtan ne kadar uzaklıkta olduğunu ses dalgalarının geri dönüş süresini hesaplayarak buluyor ve bu hesaba göre uyarı sinyali vermeye başlıyor.  Elektromanyetik alan kullanan sensörlerin mantığı da benzer şekilde işliyor. Bu sensörler arabanın etrafında bir manyetik alan oluşturuyor. Aracınızı park ederken bir nesneye yaklaştığınızda, yani aracınızın yaydığı manyetik alana bir nesne girdiğinde, sensör bunu algılayarak uyarı sinyalini vermeye başlıyor.

 

Arızaları & Çözümleri

  • Park sensörleri ince yapıları nedeniyle direkleri, tabelaları ya da hareketli oldukları için aracın arkasından geçen hayvanları veya insanları algılayamayabilir. Bu nedenle park ederken kendinizi yalnızca sensörlere emanet etmemeli, dikiz aynasından da mutlaka yararlanmalısınız.
  • Aracınızı park etmeden önce park alanının uygunluğunu kontrol etmekte fayda var.
  • Park sensörlerinin her mevsim sorunsuz ve hatasız bir şekilde çalışabilmeleri için düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor. Sensörün etrafında kir birikmesi nesnelerin algılanmamasına sebep olabilir.

hata kodları . 000

06.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2024 Orh-T 1.3