Motor soğutma sistemi & Engine cooling system

Hararet göstergesi  Hararet, sıcaklığın olması gerekenin çok üzerine çıkması ile ortaya çıkan bir arızadır aracın motorun soğutmaya yarayan fanın bozulması, fan müşürünün bozularak fan motoruna komut göndermemesi motorda bulunan suyun çevrimini yapan su  pompasının çarklarının yıpranması (antifirizsiz kullanım pas korozyon sebebi ) ya da bozularak su kaçırmaya başlaması, radyatör hortumlarının herhangi birinin delinmesi sonucu su kaybının ortaya çıkması, radyatör kapağının hasar görmesi, alternatör kayışının kopması ya da bu kayışın gevşek olması veya termostat arızaları gibi nedenler, motorun  hararet yapmasına neden olmaktadır. Aracın motor ısısının fazlaca artmasının farkedilmemesi üzerine,motor suyu kaynamaya  başlar. ve motor suyu dışarı atılır, aracın hararet yaptığının da göstergesidir. Böyle durumlar yaşandığı takdirde, ilk yapılması gereken hareket, aracın uygun bir yere çekilerek durdurulmasıdır.  
   Su soğutmalı motorlarda motor, blok, ve motor kapağı içinde su kanalları bulunur, soğutma suyu bu kanallar içinde dolaşarak motor sıcaklığını dengede tutar. Motor kanallarında sıcaklığı artan su pompa vasıtasıyla radyatöre gönderilir burada soğuduktan sonra tekrar motor bloğuna geri döner, bu döngü sürekli tekrarlanarak, motor sıcaklığı azaltılır.

Etiketler :

   Araç neden hararet yapar   motor hararet yaparsa ne yapmalı
   motor hararet sebebleri    motor neden ısınmaz

 Son Güncelleme  16.08.2020

Üreten ve Destekleyen Yasin oto Bakım

 

 

 

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2021 Orh-T 1.1