Triger kayışı & Timing belt
 Eksantrik mili silindir kapağı üzerine yataklandırılmış motorlarda, krank milinden eksantrik miline triger adı verilen kayışla hareket iletilir. Triger kayışının en önemli özellikleri dayanımının yüksek ve hareket iletiminde sessiz olmasıdır. Krank ve eksantrik milleri eksenleri arsındaki mesafenin uzun olması sebebiyle kayışla hareket iletmek zorunda kalınmıştır. Triger kayışının çalışması esnasında boşluk oluşmaması için kayışa gergi sistemi kullanılmıştır. Triger kayışı ve gergisinin araç katalogunda belirlenen kilometre çalışmasından sonra değiştirilmeleri gerekir. Triger kayış dizaynında su pompası kayış üzerinden hareket alıyorsa triger kayış değişiminde su pompasının da değiştirilmesi gerekmektedir. Triger kayışı çalıştığı sürece aşınır ve sertleşir. Triger kayışının herhangi bir dişi koparsa motorda zaman atlaması meydana gelir. Motor çalışır durumda iken kayış kopması durumunda motor aniden stop etmekle kalmaz aynı zamanda supap mekanizması piston başına vuracağından piston başı ve supaplar hasar görür. Bu yüzden triger kayışının periyodik kilometrelerde değiştirilmesi gerekir. Triger kayışının normal şartlarda raf ömrü beş yıldır. Eskiyen kayış yenisi ile değiştirilirken kayışın imal tarihi önemlidir.

Etiketler :

   triger kayışı kaç km'de değişir  triger kayışı ömrü
  triger kayışı kopunca ne olur   triger kayışının değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır

 

triger kayışı değişimi kaç km de Değişir:

 NOT : Triger kayış değişim aralığı araç model ve markaya  bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
bazı araçlarda 40 000 km yada 5 yıl  ,bazı araçlarda 120000 km veya 10 yıl olarak belirtilmiştir
her aracın kayış değişim aralığı farklılık göstermektedir.katalog değerleri dikkate alınarak değişim yapılmalı.

   Triger kayış değişimlerinde gergi rulmanları da değiştirilmelidir,ayrıca triger kayışıyla birlikte dönen su pompası ( devirdaim ) değiştirilmelidir.aksi taktirde ilerleyen zamanlarda su pompası su kaçırabilir,ses yapabilir.

 

Arızaları & Çözümleri

  • Fazla gergin kayış ses yapabilir / gerginliği azaltmak gerekir
  • Kayış kopması veya sıyırması / motor çalışmaz , subaplar zarar görür ( nadiren bazı motorlarda subaplar zarar görmez )
  • bilgiGirilmedi

hata kodları . 000

06.02.2021 Güncellenmiştir

Yorumlar & Hata Bildir

 
 


Üreten ve destekleyen yasin oto bakım

Katkılarından Dolayı...

 Yasin OTO Bakım a ,Mehmet YILDIRIM a , İstanbul OTO ya , Osman usta ya , Feridun DURAN a , Faruk ALBAYRAK a Selim USTA ya, Erkan USTA ya , Yunus GÜL e , Mustafa OKUR a , Ahmet USTA ya , Turcasoft Fatih Bey e Volkan AŞAN a, Yahya İMAMOĞLU na , Samet DEMİRBİLEK e İsa ERKOL a ,mavi servis e 
  1"Teşekkürler...

web sitesinde kullanılan veya yer alan diğer tüm ticari markalar, ürün adları ve şirket adları veya logoları ilgili sahiplerine aittir.
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgilerin DOĞRULUĞUNU garanti etmez
otodata.net web sitesi içeriğini değiştirme hakkını saklı tutar
 

 

OTO DATA.net yer alan bilgiler OTO DATA.net Etiketli resimler Özgürce kullanılabilir ve dağıtılabilir Bilgi paylaştıkça çoğalır


© - 2024 Orh-T 1.3